Mõned küsimused värsketele Eesti meistritele
Natukene üle nädala on möödas Telia sõudesarja I etapist, kus jagati Eesti Meistrivõistluste tiitleid pikamaa distantsil. Emotsioonid on raugenud ja sportlased täies hoos valmistumas teiseks etapiks.
Sel aastal kõige kiiremat minekut meeste klassis näitas olümpia pronks Allar Raja ja naiste arvestuses samal distantsil eelmisel aastal hõbeda võitnud Liisu Mitt.
Allar, räägi kaua võtis aega taastumine peale olümpiafinaali?
Praktiliselt septembri lõpuni taastusin Olümpiamängudest. Võib öelda, et oktoobris tutvusin taas treeningvahenditega ning novembris hakkasin harjutama keskmiselt 1x päevas ja treeningute koormus ei olnud suur, ma arvan, et keskmiselt tuli sel perioodil 60 minutit päevas.
Kui suurte koormustega treenisid vahetult enne 6km võistlust?
Koormused on tõusnud tasapisi kuni 15h nädalas, kuid treeningu sisu on kvaliteetsem ja intensiivsem kui varasematel aastatel. Lähenen treeningutele individuaalselt ja lähtuvalt enesetundest. Vahepeal tegin suuskadel minimahu laagri ehk 4 trenni ja 150km. Ergomeetril on kogunenud novembri kuu jooksul 180km, millest pikim oli 36km keskmise kiirusega 1.49.5/500m.
Kui suur rõhk on jõusaali treeningutel?
Jõusaali treeningud on mahult ca 4h nädalas, mis on samuti väga kontsentreeritud ja tugeva pingusega, sest usun, et organismi tuleb vahel ehmatada, et treening avaldaks suuremat mõju.
Kas teiste 4x liikmete puudumine stardis tegi sõidu kergemaks/igavamaks?
Mul oli eelinfo, et keegi meestest väga tõsiselt harjutama hakanud ei ole, kuid mahud on küll kohati kuni 20h nädalas. 6000m võistlussõit on siiski korralik pingutus, mis vajab parajal hulgal spetsiifilist valmistumist. Olin teinud mõned 12min lõigud ergomeetril, teised mehed seda vist teinud ei olnud ning otsustasid teha testsõitu 9. detsembril. Kindlasti jäid mõned sekundid konkurentsi puudumise taha.
Kas sellel talvel on planeeritud ka välislaager?
Veelaagritega alustame alles märtsis, aga enne seda osalen suusalaagrites nii Jõulumäel kui ka lemmikkohas Itaalias, kus toimub keskmäestiku laager.
Liisu, kas võidetud Eesti meistritiitel on Sinu sportlaskarjääris esimene?
Veepeal olen ka varasemal aastatel võitnud tiitleid, aga sõudeergomeetril oli see tõesti esimene. Rõõmsamaks teeb ka asjaolu, et suutsin püstitada isikliku rekordi.
Kui tihti teed treeninguid sõudeergomeetril?
Treenin oma treeneri kavade järgi ja tema otsustab, kui palju on vaja sõudeergomeetril sõita. Üldiselt on plaanides rohkem jooksmist ja jõusaalis harjutamist. Põhitreeningute lõpus teen mahasõidu ergomeetril.
Kas järgmiseks eesmärgiks on rünnata Kaisa Pajusalu rekordeid?
Ma arvan, et see on iga sõudja unistus, rünnata kellegi endast tugevama rekordit.
Järgmisel korral kohtuvad sajad sisesõudmise harrastajad 17. detsembril Pärnus, kus selgitatakse välja parimad 2km distantsil. Registreerimine võistlusele juba avatud.