Möödunud aastal esmakordselt Alfat külastanud ja meeste eliidi finaalis kohe Tõnu Endreksoni järel uue Soome rekordtulemusega teise koha saavutanud Soome Olümpialootus Joel Naukkarinen on tagasi ka sel aastal. Sõudespinning tegi loomulikult Baltikumi suurima sisesõudmisvõistluse eel tippsportlasega eksklusiivse intervjuu.
Roolijata kahepaadi dünaamilisel duol, Naukkarinen-Kilpeläinenil, on käsil viimane ränkraske treeningperiood lunastamaks lõpuks ometi pääset ihaldatud 2016. aasta Rio De Janeiro Olümpiamängudele. Meeste treeningplaanid näevad käesoleval perioodil ette pea 30-tunniseid treeningnädalaid. Küsisime Joelilt, kuidas see kõik mõjutab tema valmisolekut Alfal meie parimatele sel aastal vastu astuda?
„Mul ei ole konkreetseid plaane, ma lihtsalt üritan anda endast parima. Sõudeergomeetril tuleb mul tavaliselt hea tulemus siis, kui ma võistlen iseendaga, mitte teistega. Sel aastal on meil aga Anttiga (paarimees Kilpeläineniga) põhieesmärgiks kevadel Olümpiapilet koju tuua, niiet Alfa tulemusi näeme alles peale sõitu, midagi ennustama ei hakka.“
Oma šansse kevadel veepeal olümpiapiletivääriline tulemus välja sõita, hindab Joel kõrgelt: „Meie ettevalmistus on läinud väga hästi ja ma olen väga motiveeritud! Ma pean ainult endasse uskuma, ilma eneseusuta ei oleks mõtet minna proovimagi!“
Eneseusku tõstavad füüsilised näitajad
Hiljuti tegid mehed sõudeergomeetritel kontrollstardi 5000 meetri distantsile. Olgu öeldud, et Joel Naukkarineni nimel on nüüd üks Soome sisesõudmise rekord rohkem. Sportlase sõnul on läinud kogu sügisene ettevalmistus täpselt nii nagu plaanitud ja eks anna usku seegi, et hoolimata antud perioodil vaid kahest jõusaalitreeningust nädalas, on rinnalt surumise parim näitaja ikkagi 150 kg, dead-lift’i sooritatakse 225- ja rippes kätekõverdusi 70lisakiloga.
Intervjuust võis välja lugeda ka mehe positiivse suhtumise Concept 2 sõudeergomeetrisse: „Minule Concept väga meeldib, nagu ka velotrenažöör Wattbike! Talvisel ajal on need meie treeningus asendamatud, kuigi me teeme nädalas kahel korral ka jõutreeningut, lisaks ringtreeningut ja palju lihashooldust. Eriliselt meeldib mulle peale head rasket trenni saunas puhata!“ Tandemikaaslane Kilpeläinen eelistab talvel ergomeetritele aga suusatamist. Võimaluse korral viibitakse palju siiski veelaagrites. Alles hiljuti jõutigi tagasi kahenädalaselt „veepuhkuselt“ Itaaliast, kus toimub sel aastal ka I Maailmakarika etapp.
„On veel aega järele jõuda“
Eneseusku tõstavad kindlasti ka juba kolmel korral Olümpiamängud võitnud ja oma karjääri jooksul samuti Alfat külastanud Pertti Karppineni õpetussõnad. Joeli sõnul õppis ta justnimelt Perttilt igapäevaste treeningute nautimist ja seda, kui oluline ikkagi on igale treeningule pühendada 100%, kuidas igale treeningule keskenduda. Lisaks tõi sportlane välja ka võistlus-instinkti vajalikkuse, mille geeni on ta samuti vanameistrilt üle võtnud. Kui küsisime Joelilt, kas ta ise on paremas vormis, kui oli omal ajal Pertti sama vanalt, siis hakkas Joel naerma: „Pertti on olnud palju paremas vormis ka palju vanemana, minul õnneks on veel aega karjääri jooksul talle järele jõuda.“
Veel Alfa 2016st
Lisaks Joelile on Alfal stardis, nii nagu eelmiselgi aastal, Antti Kilpeläinen, kellega koos Olümpia sihiks võetud. Aga meestel on ka üleskutse meie neljapaadi meestele – „Me loodame, et Eesti neljapaat võistleb tiimisõidus ka, nagu meilgi plaanis! Selline võistlus Eesti ja Soome vahel oleks väga lahe! Kui nad aga ei taha sõita, siis peame meiegi oma plaani võibolla ringi mõtlema, sest tähtsam on ikkagi individuaalsõidus hea tulemus teha, aga eks me näe!“
Kel huvi suurem, võib Naukkarinen-Kilpeläineni tegemistel silma peal hoida Facebooki „Olympiaprojekti, Rio De Janeiro 2016, Kilpeläinen&Naukkarinen“ lehekülje või üleni soome keelse kodulehe http://finnishpair.fi vahendusel, kus on rohkem infot ka meeste treeningute kohta. Vahetult kohtume nendega aga juba nädala pärast Alfa 2016-l!